Положення щодо протидії булінгу в Ямпільській спеціальній школі
План заходів щодо запобігання та протидії булінгу (цькуванню) на 2024/2025 навчальний рік
Порядок надання та розгляду ( з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування)
Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в навчальному закладі.
Кодекс безпечного освітнього середовища
Наказ від 18.09.2024 року №97 "Про створення шкільної ради профілактики правопорушень та булінгу."
План психолого-педагогічного семінару "Профілактика булінгу в учнівському середовищі"
Вжиття заходів щодо запобігання і протидії насильству, зокрема фізичному, психологічному, сексуальному, жорстокому поводженню з дітьми в закладах, зневажання інтересам та потребам дітей.
Ключовим в організації освітнього процесу в Ямпільській спеціальній школі є створення освітнього середовища, вільного від будь яких форм насильства та дискримінації. В закладі робота у цьому напрямку проводиться з усіма учасниками освітнього процесу і включає в себе діагностичний етап, формування навичок дружніх стосунків здобувачів освіти, інформаційно – профілактичні заходи, роботу з батьками та просвітницьку роботу з педагогічним колективом.
В закладі розроблено та схвалено педагогічною радою « Положення про запобігання та протидію булінгу (цькування)». Усі учасники освітнього процесу ознайомлені з типовими ознаками булінгу (цькування) та порядком подання заяв або повідомлень про такі випадки та їх розгляд. Інформацію з даного питання можна знайти на сайті закладу. Також розроблено та схвалено «Положення про Раду профілактики правопорушень». Щорічно видаються накази «Про організацію роботи з питань протидії насильству та булінгу», «Про роботу Ради профілактики правопорушень» з затвердженням відповідних планів роботи.
Практичний психолог та соціальний педагог проводять роз’яснювальну роботу з педагогічними працівниками щодо їхньої спостережливості, уважного ставлення до учасників освітнього процесу і здатності вчасно помітити симптоми, які свідчать про неблагополуччя у поведінці та настроях дітей. Адміністрацією школи, також проводиться перевірка приміщень території школи з метою виявлення місць, які можуть бути небезпечними та сприятливими для вчинення булінгу.
Усі педагоги школи ознайомлені з нормативно–правовими документами щодо виявлення ознак булінгу, іншого насильства та запобігання йому, забезпечені методичною літературою та пам’ятками з даного питання, користуються електронними ресурсами. Педагогічні працівники постійно підвищують кваліфікацію в питаннях профілактики булінгу в процесі самоосвіти та проходження курсів на різноманітних освітніх платформах. На психологічних семінарах періодично вдосконалюють практичні навички подолання конфліктних ситуацій.
Разом з тим, в Ямпільській спеціальній школі проводиться просвітницька робота з батьками на тему: «Булінг: причини й способи подолання», «Сім’я - простір без насильства». Інформаційна робота з батьками з питань булінгу проводиться в основному через інтернет -сторінки та мобільні додатки.
Основне завдання школи спрямоване на проведення заходів по створенню безпечної, дружньої, мирної атмосфери в стінах навчального закладу. Так, проводиться діагностування рівня напруги, тривожності в учнівських колективах:
- спостереження за міжособистісною поведінкою здобувачів освіти;
- опитування (анкетування) учасників освітнього процесу;
- психологічні діагностики мікроклімату, згуртованості класних колективів та емоційних станів учнів;
- соціальне дослідження наявності референтних груп та відторгнених в колективах;
- визначення рівня тривоги та депресії учнів.
Для попередження випадків булінгу в школі заплановані та проводяться такі заходи: тренінг для учнів 9-10 класів «Як не стати учасником булінгу», години відвертого спілкування за участю представників Національної поліції «Не допускай проявів булінгу над собою. Допоможи другу», робота консультпункту «Скринька довіри », протидія булінгу – заняття з елементами тренінгу для учнів 7 – 10 класів, година спілкування «Агресія як прояв насильства», розвивальне заняття «Я і інші», година спілкування «Кібербулінг як проблема порушення прав людини», розвивальне заняття «Як приборкати власних драконів».
Від початку 2024/2025 навчального року заяв про випадки булінгу дирекція школи не отримувала. В закладі впроваджені та діють правила поведінки для учнів, що забезпечують дотримання етичних норм, повагу до гідності, прав і свобод людини.